Hawańczyk – o rasie

🐕 pies do towarzystwa, pies dla alergika, pies z włosem, pies dla dzieci, pies do dogoterapii, mały pies, pies do bloku, nieszczekliwy, pies skory do zabawy, pies nadzwyczaj bystry, chętnie wykonuje psie sztuczki w zamian za „smaczek”, uwielbia czułości, pies przyjaciel człowieka, pies przyjaciel kota 🐈 …

… jeśli tak określiłbyś czworonoga, z którym chciałbyś związać się na kawał wspólnego życia, oznacza to, że warto byś rozważył zakup psa rasy Hawańczyk.

Adnotacje o początkach rasy sięgają roku 1492 i dzisiejszej Kuby (nazwa rasy pochodzi od stolicy Hawana). Przodkami większości Hawańczyków jest 11 przedstawicieli rasy wywiezionych z Kuby do Ameryki przez 3 rodziny uciekające stamtąd w czasie rewolucji kubańskiej w latach 50-tych XX wieku. Kamieniem milowym w rozwoju rasy był początek lat 70-tych, kiedy to Dorothy i Bert Goodale zgromadzili potomków kubańskich emigrantów i zajęli się prowadzeniem hodowli.
Znani właściciele Hawańczyków to m. in.: Ernest Hemingway, Charles Dickens, Donald Trump Jr., Heidi Klum, Venus Williams.

To, czym najbardziej urzekła nas rasa Hawańczyk, przedstawiamy „w pigułce” przez pryzmat naszej NELI.

Już od pierwszego spotkania z NELĄ w hodowli u Pani Wiesi Staniszewskiej stało się oczywiste, że nasza rodzina powiększy się o „córunię” i „siostrzyczkę”. NELA stała się pełnoprawnym mieszkańcem naszego domku, dzieciątkiem dla mnie i męża, siostrunią dla naszych chłopaków
i kumpelą dla kota ZygZaka. Bardzo szybko i płynnie wkomponowała się w rytm naszych serduszek, ofiarowując każdemu z domowników to, czego bardzo  potrzebował: przytulaśność, posłuszeństwo (najchętniej w zamian za „smaczka”), dziką radość na powitanie, gotowość do zabaw i szaleństw.

Indywidualizm ZygZaka rekompensuje nam z nawiązką. Po prostu kocha być blisko swojego człowieka, a my też to kochamy 💓

Tak jak przedstawiciele rasy – NELA dobrze znosi czas, gdy zostaje w domu tylko w towarzystwie kota. Doskonale wie kiedy i jak upominać się o spacerek, a kiedy trzeba odpuścić bo domownicy znikają na dłużej. Nawiązanie porozumienia z kotem przyszło łatwo i tę nić koleżeństwa widać na co dzień. Razem odpoczywają, bawią się w ganianego i śledzą swoich ludzkich współmieszkańców.

Galop radości w wykonaniu Hawańczyka, który nawet po krótkim niewidzeniu, pędzi i wita każdego z domowników jak po kilkudniowym rozstaniu – bezcenny widok! Mamy taki na co dzień, a czasami nawet kilka razy w ciągu dnia 🙂

O wpływie NELI na 3 alergików z naszej drużyny możemy na szczęście powiedzieć: nie istnieje. Jednak potocznie używanego w odniesieniu do Hawańczyków stwierdzenia „pies dla alergika” nie można traktować jako wyroczni. Parę słów na ten temat – przy okazji opisu wyglądu zewnętrznego w podzakładce do niniejszej strony.

Możemy natomiast zdecydowanie polecać kontakt z Hawańczykiem w przypadku dzieci, które z różnych powodów panicznie boją się psów. Nasza NELKA ze 100% skutecznością przekonała do siebie już trzy dziewczynki, które na widok innych psów drętwiały ze strachu. Jedna z nich dzięki zabawom z NELKĄ przełamała się na tyle, że ma już własnego pieska i na nowo odkrywa, że obcowanie z czworonogami wcale nie musi być stresujące.

Przyjrzyjmy się nieco dokładniej tym cudownym istotkom:
Wygląd zewnętrzny
Charakter