Wygląd zewnętrzny

Jedwabista szata Hawańczyka jest atrybutem który sprawia, że w połączeniu z jego towarzyską
i pieszczotliwą naturą, staje się przytulasem od pierwszego wejrzenia. Zasadniczo prosta, falowana lub kręcona – w realu zróżnicowana nawet u jednego osobnika w zależności od tego czy jest on mokry czy suchy, czy wysechł samoczynnie czy też był suszony suszarką, wyszczotkowany i wygłaskany…
Oto przykład naszej NELI.

Plażing
czyli suszenie

samoczynne 😉

Po groomingu
by tata Jacek

To właśnie w szacie Hawańczyka kryje się tajemnica obniżonego ryzyka reakcji alergicznych człowieka. Konkretniej – w minimalnej ilości składnika szaty, jakim jest podszerstek. O tym czy alergia wystąpi można przekonać się wyłącznie w drodze kontaktu konkretnej osoby z konkretnym psiaczkiem.

Hawańczyk odwiedzający wystawy psów organizowane przez ZKwP musi prezentować się w swojej pięknej naturalnej szacie. Ciekawostką jest, że wzorzec rasy Hawańczyk przyjęty przez Havanese Club of America, wg którego oceniane są Hawańczyki na wystawach organizowanych przez American Kennel Club, dopuszcza sznurową szatę u psiaków. Jeżeli pupil nie jest psem wystawowym, jego „look” ograniczony jest wyłącznie wizją właściciela. W sieci możecie znaleźć mnóstwo fotek fantazyjnie strzyżonych Hawańczyków.

Ktoś porównał różnorodność umaszczeń Hawańczyków do kolorów tęczy. To bardzo trafne nie tylko ze względu na bogactwo barw, ale i zmienność umaszczenia następującą wraz z wiekiem pupila. Bywa często, że dorosły osobnik w żaden sposób nie przypomina sam siebie z czasów szczenięcych.
I tu znów przykład z naszego podwórka – NELKA w różnym wieku i różnych kolorach.

NELA
1 m-c

NELA
2 m-ce

NELA
16 m-cy

NELA
25 m-cy

NELA
36 m-cy

Noski Hawańczyków zgodnych ze wzorcem rasy najczęściej są czarne, zdarzają się też brązy. Kolor oprawy oczu zbliżony jest do koloru noska, a oczka w kształcie migdałów mają barwy z palety brązów – w jak najciemniejszym odcieniu.
Gdy patrzymy w cudowne oczy naszej NELI – nieraz mamy wrażenie, że rozumie sytuację lepiej niż niejeden człowiek. Te mądre oczyska, rozhuśtany ogon i poruszająca się uroczo głowa sprawiają wrażenie, że Hawańczyk angażuje się w dialog całym sobą…

NELA
21 m-cy

Poduchy na łapkach kolorem zbliżone są przeważnie do koloru noska, choć bywają też poduchy wielokolorowe lub nakrapiane. Pazurki mają barwę czarną, brązową, szarą, białą albo kombinację tych kolorów.
NELKA prezentuje swoje SweetFeety odpoczywając po szaleństwach na plaży. Dodajemy też foto po mega zabawie na glinianym podwórku – jesteśmy w końcu domową hodowlą, w której nasza dama tak jak każdy członek rodziny, korzysta z uroków życia 😉

NELA
prezentuje oryginalne SweetFeety

NELA
w glinianych butkach

Formalny opis wzorca rasy
wg Międzynarodowej Federacji Kynologicznej /FCI/
pochodzi z dnia 12 grudnia 2016 roku – dostępny do poczytania tutaj.
Na stronie Związku Kynologicznego w Polsce /ZKwP/ opublikowana jest jego poprzednia polskojęzyczna wersja – możesz sięgnąć do niej klikając tutaj.